Denný letný tábor – Svätí Indiáni

Aj tohtoročné leto sme boli spolu s našimi deťmi plní vďačnosti za dar denného letného tábora. Pani Ľubomíra Pitoňáková, riaditeľka nášho Cirkevného centra voľného času, pripravila tento rok tábor s témou „Svätí Indiáni“.

Pondelok – sv. Kateri Tekakwitha

Prvý deň tábora sme začali o deviatej ráno. Keď naše deti prišli do centra, skontrolovali sme si ich registráciu. Tábor sme začali indiánskou piesňou lásky. Potom nasledovala sv. omša, pri ktorej nám pán kaplán priblížil život sv. Kateri Tekakwithy, prvej svätej indiánky „ľalie Mohawkow“. Vďaka jezuitskej misii v 17. storočí medzi indiánmi kmeňa Irokézov prijala vieru, dala sa pokrstiť a ako prvá indiánka sa zasvätila Bohu v sľube čistoty. Po sv. omši si naši animátori rozdelili deti do skupiniek a maľovali prstovými farbami vlajky. Popri tom im naši animátori namaľovali na tvár indiánske vzory a napokon pred obedom predstavili svoje vlajky aj so skupinkovým pokrikom. Poobede si naše dievčatká robili indiánske účesy a začali spolu vyrábať indiánske čelenky.

Utorok – bl. Ceferino (Zefirín) Giménez Malla

V utorok sme pokračovali v našom táborovom programe, ráno sme si zopakovali včerajší deň o sv. Kateri Tekakwithe a pri sv. omši sme začali hovoriť o blahoslavenom Rómovi Zefirínovi, ktorý pochádzal zo Španielska. Hoci nevedel čítať ani písať, ale dobre poznal Sväté Písmo a rozhodol sa rómskym aj španielskym deťom bez rozdielu hovoriť o Ježišovi a učil ich modliť sa. Zomrel ako mučeník počas španielskej občianskej vojny, keď sa rozhodol brániť miestneho kňaza a odmietol sa zrieknuť ruženca. Po sv. omši sme so staršími deťmi išli do okolitej prírody hľadať materiál na výrobu indiánskych lukov, šípov a ozdobných šperkov. Mladšie deti ostali v centre maľovali maľovánky a vyrábali indiánske totemy. Za obedom, za ktorý vďačíme nášmu pánu farárovi, naše deti dokončili indiánske čelenky a na záver dňa nasledoval krásny indiánsky tanec na našom dvore.

Streda – sv. Juan Diego

Náš tretí táborový deň sme začali slávením sv. omše, pri ktorej naše deti zahrali scénku z histórie zjavení Panny Márie mexickému indiánovi sv. Chuanovi Diegovi. Po sv. omši si deti zopakovali tento príbeh pozeraním animovaného príbehu týchto zjavení v Guadaluppe. Pred obedom si mladšie vyrábali dievčatá indiánske náhrdelníky a náramky a chlapci luky a šípy. Starší chlapci stavali s pánom kaplánom veľký indiánsky stan za centrom. Keď sme sa posilnili obedom, pokračovali sme veľkou táborovou hrou, ktorá mala discplíny: skákacia dráha, hádzanie na presnosť loptičkami, beh s polenom dreva – štafetou a nakoniec preťahovanie lanom.

Štvrtok – Indiánska púť na Mariánsku horu v Levoči

Vo štvrtok sme sa rozhodli trošku „vypadnúť“ z nášho centra a vykonali sme si „indiánsku púť“ na Mariánsku horu v Levoči. Púť sme začali slávením sv. omše v Bazilike minor Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore, pri sv. omši spievali naše deti a miništrovali naši chlapci, s radosťou sa k nám pridali aj ostatní pútnici. Po sv. omši nasledovalo krátke občerstvenie a oddych pod bazilikou a potom sme mali v tieni stromov športové rôzne stanovištia, lebo bolo dosť horúco. 

Piatok – sviatok sv. Márie MagdalényV piatok nás čakal posledný deň , začali sme sv. omšou s poďakovaním za tábor, keďže bol sviatok sv. Márie Magdalény, pán kaplán nám v kázni predstavil jej život, obrátenie a lásku k Ježišovi. Po sv. omši nasledovala indiánska tanečná zábava, deti sa namaľovali a jednotlivé skupinky predstavili svoj „kmeňový“ tanec. Nakoniec bol chutný obed a pieseň „Toto je deň“ … Toto bol týždeň  Chvála Pánovi!

You may also like